Šifrovačka Aquila
Už 8. septembra v Bratislave!
Registrácia Prihlásené tímy

Pravidlá

Základy

Aquila je hra. Šifrovacia hra. Budeme predpokladať, že viete, o čo zhruba ide.

Aquila sa uskutoční 8. 9. 2018 v Bratislave a okolí. Začne o deviatej ráno a bude trvať 10 hodín. V tíme budete maximálne štyria.

Princípom hry je lúštiť šifry. Keď vylúštite šifru, zistíte, kam pôjdete ďalej. Tam nájdete ďalšiu šifru a môžete opakovať. Nakoniec (snáď) prídete do cieľa. No a samozrejme vyhrá ten tím, ktorý príde cieľa ako prvý.

Tímy

V tíme budete maximálne štyria a v dobe konania hry budete všetci plnoletí.

Registrácia

Registrovať sa môžete pomocou tohto formuláru. Chceli by sme vás požiadať o férovosť a ak budete vedieť, že na hru nakoniec nepôjdete, odhláste sa prosím.

Keďže hra obnáša nejaké náklady, chceli by sme vás poprosiť o príspevok na hru. Odporúčaná suma je 10 eur. Ak nám dáte viac, potešíme sa, ak menej, neukameňujeme vás za to. Príspevok na hru budeme riešiť na štarte hry.

Keď sa už do hry registrujete, budeme očakávať, že budete tieto pravidlá poznať a dodržiavať ich.

Štart a cieľ

Hra začne o 9:00 v Bratislave a skončí o 19:00. Miesto štartu vám pošleme pár dní pred začiatkom. Polohu cieľa vám oznámime po konci hry - ak ho teda nedosiahnete počas hry.

Postup v hre

Hra je tvorená stanovišťami. Vylúštením šifry X sa dozviete polohu stanovišťa X+1. Na stanovišti nájdete obálku s logom hry a inštrukciami, niekedy tam stretnete aj pomocníka. Pomocníci sú ľudia, ktorí nám pomáhajú strážiť stanovištia, ale nemajú prehľad o hre ako celku - nemusíte teda od nich drankať informácie.

V ideálnom prípade chcete vylúštiť všetky šifry a prísť do cieľa - tam by mala doraziť aspoň polovica hráčov v tíme, aby ste hru ukončili.

Očakávame fair play. Ak náhodou nájdete stanovište, ktoré nájsť nemáte, tak ho ignorujte. Vyhradzujeme si právo spýtať sa vás na postup riešenia šifier. Taktiež prosím nespolupracujte medzi tímami, nesledujte iný tím pri presune, nezapájajte do riešenia šifier cudzie osoby, proste nerobte prehrešky proti dobrým mravom a už vôbec nie proti zákonom a vyhláškam. Ak si nie ste istí, či je vaše konanie v rozpore s pravidlami, tak pravdepodobne je a nerobte to. Explicitne sa však môžete cudzích ľudí pýtať na fakty encyklopedickej povahy.

Medzi stanovišťami sa môžete presúvať len pešo. Špeciálne to znamená zákaz MHD, bicyklov, kolobežiek, áut a podobne.

Šifry

Pokiaľ vám nepovieme inak, vždy si vezmite dve kópie zadania šifry. Nikdy si neberte posledné zadanie zo stanovišťa a určite v takom prípade volajte organizátorom.

Tiež volajte organizátorom ak ste si istí, že ste na správnom mieste, ale neviete tam už desať minút zadanie nájsť. Naopak nevolajte, ak si riešením predošlej šifry nie ste úplne istí alebo ak nám chcete vynadať - to môžete koniec-koncov spraviť v cieli.

Ak je niečo napísané kurzívou, nie je v tom šifra. Ale môže vám to pri lúštení pomôcť. Alebo aj nie.

Mimoriadnosti

V prípade, že sa stane niečo nepredvídané alebo na to organizátori naozaj majú dobrý dôvod, môžu nejaké pravidlo dočasne zrušiť, pridať, či upraviť. Takéto pravidlá vždy dostanete v nezašifrovanej podobe.

FAQ

Čo to pripravujete?

Šifrovačku. To je zhruba toto.

Nestačí? Tak sa mrknite napríklad sem.

Áno, oba tie linky sú české. Napriek tomu sú užitočné. Ak chcete aj nejaký slovenský, tak hľa, link na najväčšiu slovenskú hru tohto typu - Brieždenie.

Dobre, ale prečo taký divný názov?

Názov odráža našu myšlienku. Chceli sme vytvoriť koncept hry, ktorá sa bude prispôsobovať našim nápadom. Chceli by sme, aby hra putovala po Slovensku. Ak budeme chcieť, môže to byť aj nočná hra. Alebo hra na bicykloch. Čokoľvek sa nám bude páčiť. A “Aquila” znamená “orol”. Orol sa sťahuje. Už je to jasné? Ak aj nie, určite ste si všimli, že má v názve Q - to určite niekedy v nejakej šifre využijeme.

A nebude to ľahké alebo zle zorganizované?

Máme skúsenosti s organizovaním Brieždenia, Nôdle, Matrixu alebo kvalifikácie TMOU. Takže, v skratke, nie.

Takže začnete dennou hrou v Bratislave?

Áno. Dáva to zmysel, keďže ľudia sú už zvyknutí na to, že v Bratislave sa koná aj Brieždenie a Nôdľa. Ale to sa v ďalšom ročníku Aquily zmení, nebojte.

Môžem na Aquilu ísť, aj keď ešte nemám 18?

Nie. Ako by sme vám potom na stanovišti mohli naliať pivo? Sorryjako.

Prečo je zakázaná MHD?

Ak ste čítali pozorne, tak viete, že chceme, aby sa hra sťahovala. A trebárs v Šaštíne tá MHD príliš použiteľná nebude. Tak sme ju radšej zakázali, aby sme v tomto pravidle boli konzistentní.

Znie to super, ale počas hry už mám iné plány…

Ozvi sa nám a môžeme sa dohodnúť na testovaní šifier pre hrou. To nám pomôže. Dúfame.

Mám otázku, ktorú ste ešte nezodpovedali

Napíš nám na náš facebook - ak bude mať aký-taký zmysel, pridáme ju aj sem.

Po hre

Šifry

 1. Štartová aktivita
 2. Športpark Jama - Alka
 3. T3 - kultúrny prostriedok - Bažant
 4. Belopotockého - Cíbik
 5. Jedlíková ihrisko - Drozd
 6. Kapucínska - Emu
 7. Obratisko Šulekova - Fregata
 8. Čínske veľvyslanectvo - Gunár
 9. VŠVU - Holub
 10. Podchod Opavská - Ibis
 11. Rozhľadňa na Americkom námestí - Jastrab
 12. Vlárska - Kačka
 13. Ihrisko na Tretej - Lastovička
 14. Vyhliadka na Brečtanovej - Myšiak

Riešenia

Riešenia všetkých šifier nájdete tu.

Poradie

Kompletné poradie nájdete tu.

Fotky

Reportáže

Poďakovanie

Prvý ročník by nebol taký aký bol bez pričinenia týchto ľudí a spoločností. Týmto im chceme veľmi pekne poďakovať. Takže menovite ďakujeme

 • Chate Ahoj za poskytnutie priestorov pre cieľ hry a ústretový prístup
 • Združeniu T3 – kultúrny prostriedok za zapožičanie električky (ešte aj takto po hre to znie cool)
 • Firme VacuumLabs za tlač za výhodných podmienok
 • Testerom - Compovi a Linde Moroczovej, Jerry, MišoFovi a Žabovi, Malicovi, Petrovi Valáškovi, Kačke, Darkovi a Appovi z Teamu Avatar
 • Pomocníkom na stanovištiach – Compovi Ambrožovi, Lenike Bendovej, Radke Bírovej, Kike Kuštorovej, Linde Moroczovej, Peťovi Viglašovi
 • Katke Kmeťovej za pomoc pri varení piva
 • Danke Forišekovej za zapožičanie chladničky na pivo